Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Jakie są warunki zastosowania zwolnienia z VAT do usługi zakwaterowania w akademiku studentów

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 kwietnia 2024
jednostka budżetowa
45b028464a044c94e59221fdab3b64120be6bc25-xlarge(2)

Czy jest możliwe zastosowanie zwolnienia z VAT dla usług zakwaterowania w prowadzonym domu studenckim studentów innej uczelni? Sprawdź najnowsze stanowisko fiskusa.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT, zwalnia się z tego podatku m.in. usługi zakwaterowania:

a) w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,

b) w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,

c) świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Wątpliwości uczelni A (która zwróciła się o interpretację) dotyczyły zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy w odniesieniu do świadczonych usług zakwaterowania studentów uczelni B.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że z powołanego powyżej przepisu wynika, iż zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy obejmuje usługi zakwaterowania w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty, w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie oraz świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Zatem, z przepisów ustawy o VAT wynika, że usługi zakwaterowania świadczone m.in. przez domy studenckie podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy, tylko w sytuacji jeżeli są świadczone na rzecz ich własnych studentów i doktorantów lub gdy są świadczone na rzecz studentów i doktorantów innych uczelni, pod warunkiem, że uczelnie te mają zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich studentów i doktorantów.

Przedmiotem wniosku były zatem usługi zakwaterowania studentów innej uczelni w prowadzonym przez Państwa domu studenckim świadczone na podstawie zawartej przez uczelnię A umowy z uczelnią B.

Organ podatkowy wyjaśnił, że do świadczonych usług będących przedmiotem wniosku nie znajdzie zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. a i b ustawy. Wynika to z faktu, że zwolnienie określone w tym zakresie dotyczy usług zakwaterowania w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty oraz w domach studenckich świadczonych na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie.

Świadczone usługi zakwaterowania studentów uczelni B w należącym do uczelni A domu studenckim, na podstawie zawartej umowy, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w myśl art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy o VAT.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 3 stycznia 2024 r. 0114-KDIP4-2.4012.625.2023.1.WH

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej