Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Zmiany w przepisach o egzekucji administracyjnej od 25 marca 2024 r.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 28 marca 2024
CUW
wykres słupkowy z monet - wzrost

Od 25 marca 2024 r. obowiązują zmiany w przepisach o egzekucji administracyjnej od 25 marca 2024 r. Przede wszystkim inne jest  ujęcie wysokości kwoty pozwalającej wierzycielowi na brak podejmowania czynności egzekucyjnych.

W związku z dużą nowelizacją przepisów ustawy egzekucyjnej – ulega zmianie rozumienie tzw. „kwoty bagatelnej”.

Brzmienie przepisu przed nowelizacją:

W razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych. Wierzyciel może nie podejmować czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych, jeżeli łączna wysokość należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztów upomnienia nie przekracza dziesięciokrotności kosztów upomnienia, chyba że okres do upływu terminu przedawnienia należności pieniężnej jest krótszy niż 6 miesięcy.

Brzmienie przepisu po nowelizacji:

W razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych. Wierzyciel może nie podejmować czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych, jeżeli wysokość należności pieniężnej nie przekracza dziesięciokrotności kosztów upomnienia, chyba że okres do upływu terminu przedawnienia należności pieniężnej jest krótszy niż 6 miesięcy.

W związku ze zmianą doszło do wyłączenia z tzw. kwoty bagatelnej odsetek za zwłokę oraz kosztów upomnienia. To zaś uprości działania wierzyciela, zwłaszcza przez pryzmat tego, że odsetki nie są wartością stałą, gdyż te narastają. przepis ten bowiem daje wierzycielowi możliwość niepodejmowania czynności zmierzających do przymusowego wykonania obowiązku, jeżeli zobowiązany dobrowolnie nie zapłacił należności w niskich kwotach.

Innymi słowy - zmiana polega na rezygnacji z ujmowania odsetek i kosztów upomnienia przy obliczaniu kwoty, która stanowi podstawę do czasowego niepodejmowania czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych. Zmiana ta nie będzie jednak miała bezpośredniego wpływu na sytuację zobowiązanych, ponieważ przepis ten daje wierzycielowi tylko pewną możliwość (nie zaś obowiązek) niepodejmowania czynności zmierzających do przymusowego wykonania obowiązku, jeżeli zobowiązany dobrowolnie nie zapłacił należności w niskich kwotach.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej