Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Startuje konkurs „Wygrana Rodzina” – walka z dziedziczonym ubóstwem rodzin

Dodano: 12 lutego 2024
CUW
rodzina na wakacjach nad morzem

MFiPR ogłasza dla samorządów konkurs „Wygrana Rodzina”, którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem. Mamy do rozdysponowania 40 milionów zł z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a wnioski o dofinansowanie można zgłaszać do 5 kwietnia.

Środki z Funduszy Europejskich od lat wspierają polskie rodziny w walce z dziedziczoną biedą. Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej skala problemu w społeczeństwie zmniejsza się stopniowo. Wciąż jednak są obszary, w których problemem jest ubóstwo i wykluczenie społeczne. Mamy też do czynienia ze zjawiskiem dziedziczenia biedy, czyli sytuacji, gdy ubóstwo rodziców i sąsiedztwa powoduje biedę w dzieciństwie kolejnego pokolenia.

Konkurs „Wygrana Rodzina”  jest realizowany jako innowacja społeczna – wsparcie będzie uruchamiane tam, gdzie dotychczasowa pomoc społeczna okazała się niewystarczająca lub nieskuteczna. Zależy nam, by tego typu projekty innowacji społecznych w ramach współpracy miasta czy gmin z organizacjami pozarządowymi, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich wspierały wyjście z zaklętego kręgu biedy

„Praski kokon”

W 2016 r.  MFiPR rozpoczął realizację konkursu, którego celem było stworzenie nowych rozwiązań w obszarze walki z problemem dziedziczenia ubóstwa, niosących pomoc całym rodzinom ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, a następnie ich przetestowanie i włączenie do polityk lokalnych.

Projekty dofinansowane w ramach tego konkursu ze środków POWER 2014-2020 miały się koncentrować na specyfice problemów występujących na różnego typu terenach, na których występuje problem międzypokoleniowej transmisji biedy, np. na obszarach popegeerowskich czy poprzemysłowych dzielnicach miast. Jednym z takich projektów był „Praski kokon”.

Projekt zakończył się sukcesem. Szczególną zaletą projektu był jego wpływ terapeutyczny. Polegał m.in. na tym, że pomoc była zaplanowana w dialogu ze wspieraną rodziną, a nie odgórnie narzucana. Dzięki temu jej członkowie lepiej radzili sobie z sytuacjami kryzysowymi i trudnościami.

Projekt zrealizowało partnerstwo Miasta Stołecznego Warszawa (Lider), Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, Fundacji Wspierania Rodzin "Korale", Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Na bazie modelu przeciwdziałania dziedziczeniu biedy, który został wypracowany i przetestowany w ramach tego projektu, MFiPR przygotowało model „Wygrana rodzina”.

„Wygrana Rodzina” – dla kogo wsparcie

Program „Wygrana Rodzina” to innowacyjny program, który będzie realizowany na terenach gmin, gdzie występuje koncentracja ubóstwa oraz negatywnych zjawisk, a stan ten „przenosi się” na następne pokolenia. Dotyczy pomocy w konkretnych miejscach – np. w dzielnicach i osiedlach miast.

Konkurs jest realizowany jako innowacja społeczna – wsparcie będzie uruchamiane tam, gdzie dotychczasowa pomoc społeczna okazała się niewystarczające lub nieskuteczna.

Wsparcie z programu polega na kompleksowym objęciu opieką całych rodzin i środowiska, w którym one funkcjonują oraz zaangażowaniu do wsparcia lokalnej społeczności. Dzięki temu rodzina nie jest samotna w procesie zmiany, a najbliższe otoczenie towarzyszy jej w dążeniu do zmiany sytuacji życiowej i motywuje do pracy.

Szczególna uwaga będzie skierowana na dzieci i młodzież, dlatego że aby skutecznie przeciwdziałać zjawisku dziedziczenia biedy, należy wyrównywać szanse pokolenia znajdującego się na dwóch pierwszych etapach życia – w okresie wczesnego dzieciństwa i w okresie edukacji szkolnej. 

Model oferuje zindywidualizowane, a zarazem wielodyscyplinarne i skoordynowane, oparte na działaniach środowiskowych wsparcie rodziny i jej poszczególnych członków. Dzięki takiemu podejściu rodzina zostanie wyposażona w narzędzia, które przyczynią się, w pierwszej kolejności, do zmiany świadomościowej. Następnie wzmocnione zostaną kompetencje społeczne i opiekuńczo-wychowawcze rodzin. A zaangażowanie do działań lokalnej społeczności, spowoduje, że rodzina nie jest samotna w procesie zmiany, najbliższe otoczenie towarzyszy jej w dążeniu do lepszego wypełniania swoich funkcji i motywuje do pracy, która ma prowadzić do poprawy jej sytuacji życiowej. W trakcie całej współpracy z rodzinami realizowana jest praca środowiskowo-rodzinna.

Ważną rolę we wsparciu rodzin pełni też asystent rodziny, który towarzyszy jej w realizacji wyznaczonych celów.

W konkursie „Wygrana Rodzina” mogą wziąć udział gminy lub ich jednostki organizacyjne, np. ośrodki pomocy społecznej w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi, które mają doświadczenie w działalności na rzecz włączenia społecznego. Po zakończeniu finasowania projektów gminy będą zobowiązane do wprowadzenia nowego sposobu wspierania rodzin do lokalnej praktyki.

Maksymalne dofinansowanie pojedynczego przedsięwzięcia wyniesie 3 mln złotych.

Źródło:

www.gov.pl

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej